این کفش ها پاشنه بسیار کمی دارند

برخی از انواع کفش مانند کفشهای پاشنه بلند برای انجام فعالیت جسمانی مناسب نیستند. یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای انتخاب کفش مناسب پیادهروی و دویدن، قابلیت تنفس در آن است. این کفش ها پاشنه بسیار کمی دارند. سرمربی ما روحیهای داشت که میگفت به همه تیمها باید احترام گذاشته و محکم بازی کنیم، اما واقعیت این است که چنین طرز فکری هنوز در ورزش ما جا نیفتاده است. معمولاً در چنین مسابقاتی بازیکنان انگیزه زیادی ندارند و به چشم بازی تدارکاتی به مسابقه نگاه میکنند. اگر انتظار دارید که در بازگشت به منزل، از طرف همشیره با کفگیر و لنگه کفش مورد استقبال قرار گیرند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. این دو مسابقه از نظر تکنیکی و روانی کمک زیادی به ما کرد.

ما باید به این فکر کنیم که تیمی مثل بحرین که ما با اختلاف 5-6 گل به آنها میبازیم در سالهای اخیر چه کاری انجام داده است. در ورزش ما اینگونه است که معمولاً وقتی تیمی عقب میافتد خود را بازنده میداند و بازی را رها میکند، اما ما در این بازیها تا ثانیه آخر دست از تلاش برنداشتیم. درست است که در هر دو مسابقه بازنده شدیم، اما مقابل هر دو تیم خیلی خوب بازی کردیم؛ البته نباید فراموش کنیم که همان اسپانیا نایب قهرمان اروپا هم شد و در فینال نتیجه را با اختلاف یک گل به سوئد واگذار کرد. ما هم وارد زمین شدیم و خطا گرفتیم و ضربه نهایی را هم سجاد استکی زد و به پیروزی رسیدیم.

فارس: اگر شوت پایانی سجاد استکی در بازی مقابل کویت گل نمیشد، کار برای صعود سخت میشد. در مرحله گروهی با عربستان هم بازی داشتیم که من اعتقاد دارم اگر در آن مسابقه پیروز نمیشدیم کار برایمان سخت میشد. سرمربی ما را جمع کرد و تاکتیکی را برای ما شرح داد، اما در نهایت جمع بندی کادر فنی و بازیکنان این شد که چند ثانیه بیشتر به پایان بازی نمانده و اجرای این تاکتیک شاید سخت باشد. شرایط خوبی داشتیم تا اینکه قبل از رفتن به عربستان برای حضور در رقابتهای قهرمانی آسیا بازهم بدشانسی گریبانگیرمان شد. چون بازهم درگیر اما و اگرها میشدیم. برای بچه های کوچک کفش های چکمه ای نخرید چون پوشیدن آنها برایشان مشکل است. قرار بود یک اردو هم در رومانی داشته باشیم، اما با وجود اینکه تمام اقدامات برای خروج از کشور را انجام داده بودیم، برخی بازیکنان بیمار شدند و در نهایت سفر هم لغو شد.

هر همان مقطع از ما تست کرونا هم گرفتند که جواب تمام تستها منفی بود. این بوت ها برای هوای سرد طراحی شده اغلب از جنس پشم ساخته میشوند و همه پا را گرم نگه میدارند. در طراحی این کفش یک لایه پارچه بالایی به چشم می خورد که به یک زیره لاستیکی سفت شده متصل است. چون حس در پای افراد دیابتی کم است و گاهی حس ندارند، بنابراین متوجه زخم نمیشوند و این زخمها عمیقتر و عفونی میشوند و گاهی عفونت نیز به استخوان میرسد و منجر به قطع پا میشود. صنعتی شدن شهرها مدل زندگی افراد را تغییر داده و نیازهای جدیدی برای مردم ایجاد کرده بود. به هر حال این اتفاق و تغییراتی که ایجاد شد دیدگاه بازیکنان حاضر در ایران را برای حضور در تیم ملی تغییر داد و قطعاً تمام آنها انگیزه مضاعفی دارند.